Blade and soul

Chi w praktyce

Przewodnik po Chi w sztukach walki

Rozumienie podstaw Chi jest niezbędne do jej opanowania. Samemu można poznać tylko teorię. Jednak przychodzie taki czas, gdy to czego się nauczyliśmy musi zostać wypróbowane w praktyce. W związku z tym, że chi istnieje we wszystkim i wszystkich, potrzeba dużo pracy, aby uzyskać dostęp do jej pełnego potencjału.

Chi kontra Dark Chi

Mistrzowie sztuk walki spędzają całe swoje życie, ofiarowując się medytacji i treningowi fizycznemu, aby doprowadzić się do perfekcji i tym samym ich chi. W związku z tym, że jest to powolny i trudny proces, który wymaga niezachwianej woli, nie ma się co dziwić, że wielu nie może osiągnąć mistrzostwa. Niektórzy wojownicy są zadowoleni z nauki kilku drobnych sztuczek, podczas gdy pozostali poddają się całkowicie. Jeszcze inni bardzo pragną mocy pomimo tego, że nie posiadają duchowego męstwa, aby na nią zasłużyć. Słyszą szeptane obietnice z Dark Realm i ulegają pokusie, pozwalając Dark Chi wniknąć w ich dusze. To prawda, że Dark Chi może drastycznie i natychmiast zwiększyć moc mistrzów sztuk walki, aż do nadzwyczajnego poziomu, ale wiąże się to z okropnymi kosztami. Ci godni pożałowanie głupcy są zaślepieni przez swoje pragnienie mocy i ostatecznie to ich zniszczy.

Znamię Black Rose

Dark Chi nie zawsze jest chętnie przyjmowane. Częściej jest narzucane komuś, zarażając ich niczym złośliwa trucizna, która pochłania ich ciała oraz umysły. Ci, którzy mają silne chi mogą być odporni na efekty, ale Dark Chi będzie się nasilać i  pełzać jak ciernista winorośl, która zdusi ich ducha.

Ci chorzy noszą znamię Black Rose – znak ukazujący ich  zniekształconą duchową energię. Jest to wyniszczająca rana i co gorsze, powoduje, że ofiara jest podatna na wpływ Dark Chi. Demony i użytkownicy Dark Chi są nawet zdolni do wymuszenia swojej woli na ofiarach, opanowując ich umysły. Mogą nawet częściowo zmienić się w Demony, gdy ich ciała wypaczą się do przerażających kształtów. Ostatecznie ci, którzy noszą znamię Black Rose umrą, doświadczą zarówno fizycznej jak i duchowej śmierci, gdy zwiędną i całkowicie przekształcą się w Demony.

Droga Oświecenia

Posiadanie znaku Black Rose nie zawsze oznacza nieuchronną śmierć. Da się to przezwyciężyć dzięki poznaniu Drogi Oświecenia (Way of Enlightenment) – skomplikowanej metody oczyszczania duszy. Niestety ta sztuka została utracona wieki temu i jest znana tylko przez największych mędrców. Ci, którzy mają nadzieję na wypróbowanie tej metody muszą zmierzyć się z czasem, którego nie mają za dużo oraz muszą borykać się z największym problemem – skutecznym pozbyciem się Dark Chi z ich ciał. Do teraz, nikomu ze śmiertelników się to nie udało.

Focus – skupienie

Mistrzowie sztuk walki używają swojej chi do ulepszenia ich rozlicznych umiejętności bojowych. Każdy ma ograniczoną ilość chi w danym czasie – wojownicy, którzy za bardzo się forsują, szybko wyczerpią swoje rezerwy. Na szczęście uzupełnienie tych zasobów jest bardzo prostym zadaniem. Jedzenie lub odpoczynek odnowi Focus, chociaż są wojownicy, którzy odnawiają chi poprzez dreszcz emocji, którego dostarcza im walka.

Blade Master, Force Master i Summoner uzewnętrzniają swoje chi, aby wymusić zmiany na świecie. Duchowi Lyn i Yun wydobywają z otoczenia to czego potrzebują, manipulują żywiołami lub wywołują Familiars ze Spirit Realm. Miecz Blade Master’a jest przesycony energią, aby móc wszystko przeciąć – jest to tak efektowna broń, że nawet ciekawskie Lyny zaczęły majstrować z ostrzami.

W przeciwieństwie do nich Destroyer, Kung Fu Master oraz Assassin uwewnętrznili swoje chi, aby osiągnąć wspaniałe efekty. Ich Focus używany jest do wzmocnienia ich ciał, dzięki czemu fizycznie miażdżą nawet ogromne potwory, lub dzięki niemu mogą rozpłynąć się w powietrzu.

Chi nie jest ograniczone tylko dla wojowników. Zarówno potężni jak i łagodni mogą używać Windwalk, przelatując ponad płynącymi rzekami chi, aby pokonać duże odległości. Tylko mistrzowie mogą w pełni korzystać z Dragon Pulses, ale każdy może ich użyć tych, które występują naturalnie, wykorzystując tunele w czasoprzestrzeni, aby natychmiast przemieścić się na mapie. Niektórzy używają chi, aby uzdrowić słabych i rannych. Możliwości wydają się nie mieć końca i tak długo jak istnieją wojownicy, tak długo będą pojawiać się nowe sposoby na użycie chi.

Źródło: link .

Polska strona poświęcona grze Blade & Soul

refresh it on all site pages.