Screenshots_150719_0171

Wprowadzenie do Wuxia

Poznaj motywy zawarte w Blade and Soul

Dla niewtajemniczonych, historia Blade and Soul może po prostu wyglądać na pretekst, aby pokonać kogoś przy użyciu Kung Fu, ale tak naprawdę jest to opowieść o lojalności, moralności, zemście oraz wybawieniu. Każdy zaznajomiony ze wschodnią literaturą lub filmami, rozpozna to jako opowieść Wuxia, gatunek współczesnego opowiadania z korzeniami głęboko sięgającymi wgłąb chińskiej kultury, ale docierającej do zachodnich i współczesnych filmów akcji. Próbować grać w Blade and Soul bez rozumienia Wuxia to jak próbować grać w FPS bez rozumienia kultury wojskowej; jest to możliwe, ale najprawdopodobniej stracisz bardzo dużo. Pamiętając o tym, przedstawiam krótki podręcznik dla początkujących opisujący co znaczy istnieć w świecie Wuxia.

Jianghu & Wulin

Wuxia ma miejsce w Jianghu, którego dosłowne tłumaczenie to „rzeki i jeziora”. Jianghu nie jest konkretną lokalizacją, ale tak na prawdę sposobem opisania w jakim stanie jest świat. To jest miejsce komplikacji i chaosu, miejsce gdzie społeczeństwo rozpada się pod naciskiem demoralizacji i wojny, miejsce dręczone przez najgorsze cechy ludzi i jeszcze miejsce gdzie najlepsze cechy człowieka mogą ciągle przetrwać. Rządowe autorytety są zbyt skorumpowane, aby im zaufać, więc kodeks honorowy musi być przestrzegany bardziej niż prawo.

W Jianghu istnieje Wulin, czyli społeczeństwo mistrzów sztuk walki. Nie jest to zorganizowana grupa, ale społeczność do której należy każdy kto poświęcił się wojskowej dyscyplinie. Wulin składa się z wielu frakcji, sekt i bractw pod wieloma mistrzami, i każdy z nich może być w sojuszu, neutralny lub otwarcie wrogo nastawiony dla drugiego.

Neigong, Qinggong, & the Secret Scriptures

Wushu * lub sztuki walki, ćwiczone przez Wulin są tak różnorodne jak ich klany. Umiejętności są przekazywane przez mistrza na ucznia o ile udowodnią, że są tego godni. Szkoły mogą specjalizować się w walce wręcz, mieczami, laskami oraz innymi rodzajami broni, oraz nawet bardziej nadprzyrodzonymi umiejętnościami. Neigong („umiejętności wewnętrzne”) to zdolność do skupienia qi lub energii aby zwiększyć prędkość, siłę i wytrzymałość oraz nawet otrzymania mocy uzdrawiania. Kolejną podstawą Wuxia jest Quinggong („umiejętność lekkości”), która niemal omija prawa grawitacji, pozwalając mistrzom sztuk walki poruszać się wysoko w powietrzu, biegać po ścianach lub nawet biegać po wodzie.

Najwięsze techniki sztuk walki są zazwyczaj spisane w starożytnych tekstach – Secret Scripture lub Tome – wpaja jego właścicielowi nadludzkie umiejętności bojowe. Sekrety zawarte w tym Tome są zaciekle strzeżone i mogą być dość niebezpieczne. Mogą wyrządzić krzywdę praktykowi jeśli zostaną niewłaściwie użyte… i mogą być nawet bardziej niebiezpieczne dla świata jeśli zostaną użyte właściwie.

Xia

Zarówno bohaterowie jak i łotry pochodzą z Wulin i to co ich odróżnia to Xia , kodeks honorowy który wiele zapożycza z moralności Confucian. Xia znaczy zarówno „honorowy” jak i „szermierz”; ten kodeks wymaga od swoich wyznawców aby byli lojalni, prawi i pomagali biednym lub ciemiężonym przez naprawianie krzywd popełnionych przeciwko nim. Bohaterowie Wuxia muszą podążać za swoim Xia i pozostawać lojalnymi wobec swoich klanów, rodzin i ich prawdziwej miłości. Często bohaterowie w tych opowieściach są młodzi i niedoświadczeni, a historia rozwija się jak są dojrzali, doskonalą swoja sztukę i dorastają jako ludzie.

Konflikt zewnętrzny w Wuxia zawsze występuje pomiędzy osobą podążającą za Xia, a osobą która przestała stosować te reguły i która rani świat; ale tak samo ważny jest konflikt wewnętrzny, któremu każda postać w Wulin stawia czoła kiedy stara się wypośrodkować swoją lojalność. Często droga, którą podążą w wyborze sprzecznych lojalności będzie jedyną rzeczą określającą ich jako bohaterów lub łotrów. Kiedy zapytany zostanie o to, żeby zabił swojego kuzyna, członka innej szkoły, aby uregulować starą zemstę, łotr może nie wahać się aby zdradzić swoją rodzinę lub skłamać swojemu mistrzowi i może powiedzieć, że to zrobi. Bohater będzie szukał ścieżki sprawiedliwości, być może będzie rozmawiał ze swoim mistrzem po tym jak odkryje, że zemsta jest oparta na starej i drobnej urazie. I od kiedy Wuxia skupia się na rozwoju samego siebie w lepszą osobę, łotr może nawet szukać odkupienia jeśli wybierze ścieżkę prawdy.

Jakkolwiek nie każdy może się nawrócić i bohater musi naprawić to co jest złe, nawet jeśli oznacza to zabicie tych, którzy zaangażowali ich.  W końcu to jest sercem Wuxia – jedna osoba stojąca przeciwko wszystkiemu, aby uczynić świat lepszym miejscem, bez względu na przeciwności.

* Wushu – chińskie sztuki walki.

Źródło: link .

Polska strona poświęcona grze Blade & Soul

refresh it on all site pages.